WENTWORTH PARK, SYDNEY

        Tento multifunkčný štadión je jeden z najlepších dostihových tratí pre chrtov v Austrálii. Multifunkčný preto, lebo v strede je trávnatá plocha určená pre rugby a AFL (Australian Football League). Prím však hrá greyhound racing a práve preto dali Austrálčania štadiónu prívlastok “headquarters of greyhound racing” – hlavný stan chrtích dostihov.

        Štadión je veľmi blízko centra len 5 min. od Darling Harbour, Entertainment Centre, Fish Market-u či Star Casina. V minulosti bol ovál trávnatý, dnes je však dráha piesková. Štadión ožíva vždy v pondelok a v sobotu vo večerných hodinách. V tom čase (cca 19:30), efektne pod umelým osvetlením, štartuje prvý pretek dňa. Celkovo sa beží 10 pretekov v cca 20 min. intervaloch. Nominovaných je vždy 10 chrtov (8 plus 2 náhradníci). Dotácie sú od 600 AUD až po 200 000 AUD (pre špičkové preteky roka). Pre sobotňajší pretek sa uzatvára súpiska v utorok, pre pondelňajší vo štvrtok. Beží sa 520 m a 720 m. Priemerné časy sú okolo 30,50 s. na 520 m a 43,30 s. na 720 m. Rekordy držia na 520 m vzdialenosti COLLISION – 29,73 s (01/11/03) a SOME SECRET – 29,73 s (04/12/03), na 720 m TOTAL DENIAL – 42,13 s (18/03/02).

        Všetky potrebné informácie o chrtoch sú vo vnútri na tabuliach a obrazovkách – váha, výkonnosť, umiestnenia, kurzy, opakované záznamy atď. Všetky rozbehy sníma televízia SKY Channel a tipujú sa v celej Austrálii (cez TAB – Totalizator Agency Board) alebo cez bookmakerov priamo na mieste, ktorých je v pondelok 5 a v sobotu 7. Tipuje sa všetko – víťaz, , miesto, poradie, prví 3, prví 4 atď. V prípade úspechu vám vyplatia výhru cca 5 min. po preteku. Celkovo tipovanie v Austrálii je určite národným športom a dal by sa o tom napísať samostatný článok.

        Vstupné je 5,50 AUD pre verejnosť, pokiaľ nie ste členom niektorej z austrálskych chrtích asociácií. Vstupné je často spojené so súťažou “Pick 8”, kde diváci tipujú víťazov, jackpot býva  cca 3000 – 8000 AUD. Návštevnosť je rôzna, v pondelok cca 300 divákov, v sobotu  aj 3000.

        Netreba osobitne pripomínať, že o chrtov je perfektne postarané, majú klimatizované priestory, nepretržitý veterinárny dohľad a trať je bezpečná. Ak sa vám niektorý z chrtov mimoriadne páči, môžete si zakúpiť jeho video.

        Atmosféra je miestami elektrizujúca, diváci povzbudzujú, miestami mi to pripomína futbal alebo hokej na Slovensku.

 

        Štadión má niekoľko reštaurácií, barov, z ktorých vidíte priamo na trať a aj v prípade zlého počasia môžete sledovať preteky z vnútra. Celková kapacita je 10 000 divákov (vrátane  miest na státie).

        Ak sa vám niekedy podarí navštíviť Sydney, určite si zájdite pozrieť špičkový šport v krásnom prostredí, Vrelo odporúčam, nebudete ľutovať.

 

Radomír, Sydney