Medzinárodná výstava psov  Brno 6-2-2011

            Ako každý rok, tak  aj tento rok sme sa vybrali na medzinárodnú výstavu psov do Brna. Radi tam chodíme, nie je to ďaleko, príjemné prostredie, veľké haly s dostatkom miesta na kruhy a pre vystavovateľov.

            Chceli sme si dorobiť českého šampióna. Mali sme už troch CACov, chýbal nám štvrtý. Na výstave sme sa dozvedeli, že to neplatí, že treba získať na českého šampióna 5 CACov. Neviem, čím to zdôvodnilo ČMKU, ale už aj tak pri drahých poplatkoch musíme opäť siahnuť hlbšie do vrecka.

            Myslím si, že pri 5tich CAC určite nebude český šampionát vzácnejší, ale akurát drahší. Či má ČMKU väčšie náklady, alebo chce mať väčšie zisky, neviem, ale zas na to doplatí len vystavovateľ.

            Už pár sezón sledujem, že počty psov na výstavách klesajú, hlavne u chrtov, ale v Brne a zrejme aj na ostatných výstavách v Čechách, je tomu naopak, vyše 4000 psov na deň bolo prihlásených, čo je úžasné. Na parkovisku sme videli 8 autobusov z Ruska a iných štátov. Určite k tomu prispeli aj avizovaní rozhodcovia. Nedá sa to povedať o rozhodcovi v našom kruhu. Mal som taký dojem, že nie je si istý. Pre istotu  všetci boli výborní, nie som rozhodca, ale videl som tam rozdiely. Víťazi jednotlivých tried boli v type rozdielni  a nevšimol som si, čo sa mu vlastne páči a čo preferuje.

            Vo vedľajšom kruhu posudzoval pán rozhodca Arne Foss, chovateľ vipetov a dalmatíncov z Nórska. Aj som si prisadol a sledoval jeho prácu. U vipetov to bolo veľmi zaujímavé a jeho posudzovanie sa mi páčilo. Bolo to posudzovanie v našich končinách nevídané. Ohodnotil psov podľa ich kvalít. Takže sme videli, že niekto odchádzal z kruhu so známkou  veľmi dobrý, dobrý a boli tam aj dvaja s dostatočnou. Víťazné  psy boli v jednom type a o tie  najvyššie tituly  sa stretli tí najlepší. Pán Foss posudzoval i X.skupinu a u tak prísneho rozhodcu potešilo, že na stupni víťazov stáli dvaja zástupcovia Slovenského chovu a to na 3. mieste afgánsky chrt Multi.ch. Olívia Newton J. Gandamak, ch.m. V.+P.Vojtekoví, 2. bol vipet z Talianska a víťazom sa stala suka írskeho vlkodava Absolute Roan Inish Tullamore Good Stuff, ch. I,Joklova a m. P.Tomašovičová.                                         

                                                                       

Vlado Magura               

 Výsledky:

6.2.2011 CACIB Brno, CZ

5.2.2011 CACIB Brno, CZ

 

Poznámka:

Český šampion od 1.1.2011

 Český šampion od 1.4.2011