O čo prosí pes?

 

1. Prosím Ťa, keď si ma kupuješ, dobre si rozmysli, či budeš mať na mňa dostatok času a podľa svojej domácnosti si vyber druh, veľkosť, povahové vlastnosti, aby som nebol na obtiaž nielen tebe, ale i tvojim susedom.

 

2. Prosím Ťa, kúp si ma medzi 6-8 týždňom, vtedy sa najlepšie prispôsobujem, a vezmi z môjho rodiska kúsok koberčeka, aby som mal svoje známe miestečko, kde budem spokojnejšie líhať. Priprav vopred na môj príchod svoju rodinu a hlavne pani domu, lebo bez jej lásky budem určite nešťastný.

 

3. Prosím Ťa, dbaj o moje zdravie hlavne tým, že ma pravidelne odčervíš, zaočkuješ a ochrániš proti parazitom. Keď ťa nenútia zvláštne okolnosti, nestriedaj môjho veterinára. Vyskúšaj a nájdi pre mňa vhodný druh krmiva a prosím ťa, daj mi denne aspoň raz vodu do čistej misky.

 

4. Prosím Ťa, keď ma umiestniš na dvor, zabezpeč mi podľa mojej veľkosti dostatočne veľký výbeh, uchráň ma proti slnku, prievanu a chladu. V psinci nemám rád betónovú podlahu, urob mi drevený rošt a plochu radšej vyasfaltuj. Netráp ma uviazaním na reťazi.

 

5. Poznám Ťa lepšie ako ktokoľvek iný a to nielen podľa pachu, ktorý mi je nadovšetko najvzácnejší, ale i podľa chôdze, výrazu tváre, podľa hlasu viem ako sa cítiš, či sa hneváš, či si unavený, alebo nešťastný. Neuveríš, ale cítim i tvoj zdravotný stav lepšie ako lekár. Všímaj si moje správanie voči tebe. Nepoznám závisť, škodoradosť, zákernosť a som ti celým srdcom oddaný. Keď si smutný, často trpím viac ako si myslíš. Musíš uznať, že zo všetkých zvierat som najchápavejší a najoddanejší spoločník.

 

6. Prosím Ťa, nešetri láskavým slovom a pohladkaním hlavne v mojej mladosti a tak isto veľa na mňa rozprávaj v každej situácii. Všetko ti vrátim svojou pozornosťou a láskou. Budeš prekvapený, že časom budem rozumieť tvojej intonácii a gestám lepšie ako ktokoľvek iný.

 

7. Prosím Ťa, venuj čas môjmu výcviku s trpezlivosťou podľa toho, čo budeš odo mňa neskôr požadovať. Nikdy nežiadaj odo mňa to, čo si ma nenaučil. Nauč ma správať sa nielen v byte, ale i v aute, v dopravných prostriedkoch, na návštevách, pri iný psíkoch a uvidíš, že budeš na mňa potom hrdý. Keď si v koncoch a nevieš ako na to, preštuduj si odbornú literatúru, alebo sa poraď so starším kynológom. Nezabúdaj, že môj život je pomerne krátky a preto sa tiež snaž, aby sme spolu vychádzali čo najlepšie, lebo moja povaha je vždy tvojím zrkadlom.

 

8. Prosím Ťa, venči ma tam, kde mi nehrozí úraz, nevoď ma na detské ihriská, nepúšťaj ma voľne po verejných priestranstvách, ani v tvojej nevedomosti do poľovných revírov, lebo som od prírody dravec a tu mi hrozí určité nebezpečenstvo od poľovníkov. Buď natoľko inteligentný a sprav čo ja naozaj nedokážem. Keď sme spolu na prechádzke v obytnej časti, odstráň po mne trus vhodným spôsobom, aby sme neboli terčom poznámok či pokút.

 

9. Prosím Ťa, aj ja môžem podľa tvojho úsudku spraviť chybu alebo nejakú nepríjemnosť. Buď veľkorysý a nikdy do mňa nekop, ani ma nebi rukou, lebo od nej čakám láskavosť a nehu.

 

10. Prosím Ťa, nezanevri na mňa, keď na výstave nedosiahnem titul "Šampióna krásy". Predstav si sám seba v súťaži, či by si obstál aspoň ako dobrý. Keď ma chceš predviesť na skúškach alebo výstave, vopred navštív dané podujatia, aby si sa vyvaroval chýb z nevedomosti. Sám ma môžeš poškodiť tým, že neovládaš skúšobné poriadky, alebo spôsob úpravy srsti a vodenie na výstave.

 

11. Prosím Ťa, ešte ti niečo poviem, vlastne len pošepkám, aby to ostatní nepočuli. Sľubujem ti, že sa na teba nenahnevám, ak už budem veľmi starý, hluchý a slepý, keď mi bude chôdza už na obtiaž a ty dáš skrátiť moje utrpenie odborníkovi, ktorý ma celý život poznal, i môj zdravotný stav, nech ma bezbolestne uspí na večnosť a ja budem o tebe snívať svoj večný sen.

 

 

Dušan Šmida