Ťahanie na vodítku alebo BARZOJ V ZÁPRAHU

V dňoch 23.-24. 10. 2010 sme sa ako súčasť Alyoshovho tréningu zúčastnili preteku psích záprahov na suchu - MEMORIÁLU DANIELA LUKÁČA – Majstrovstvá Slovenska OFF SNOW 2010 v  Mošovciach.

Majstrovstvá pozostávali z trate 2x 6 km v lesoch a pasienkoch Veľkej Fatry. Keďže je Alyosha veľmi temperamentný barzoj a keďže okrem lovu a coursingu miluje dogtrekking a beh so mnou v lesoch a poliach, rozhodli sme sa zúčastniť tohto záprahového podujatia v kategórii Caniscross ženy OPEN.  Spoločnosť nám robila a zároveň súťažiacou v kategórii Bikejoring ženy OPEN bola Lucia Klaučová so psíkom Viggom a tzv. "zabezpečovací“ tím tvorila jej mama Zlatka a Alyoshov mladší brat Barin.

Štart a cieľ bol umiestnený v areáli kempu Drienok, po štartovacej rovinke nasledovalo mierne ale kontinuálne stúpanie pasienkami krásneho prostredia Veľkej Fatry, pokračovalo sa lesom a záverečné km znova patrili pasienkom. Štartovalo sa v poradí: veľké záprahy, malé záprahy, bikejoring, caniscross. Počasie bolo krásne, avšak na preteky tohto typu teplé. Napriek tomu však Lucia s Viggom predviedla krásny a vyrovnaný výkon.

Pri mojom nástupe na štart s Alyoshom boli organizátori prekvapení a pobavení. Alyosha bol prvým barzojom/chrtom, ktorý kedy štartoval na záprahovom podujatí minimálne v SR. Alyosha bol skvelý, pokúšal sa bežať rýchlejšie a rýchlejšie, ale najpomalším článkom nášho tímu som však bola ja. Napriek tomu sme dobehli v pre mňa prijateľnom čase. Ale budem na sebe pracovať a dúfam, že raz bude Alyosha na mňa tak hrdý, ako som hrdá ja na neho :-) Atmosféra podujatia bola skvelá, vychutnali sme si pohľad na beh veľkých svoriek a na krásnu spoluprácu človek-pes. Zvyšný čas sme si spríjemňovali vychádzkami po okolí a stretnutiami s priateľmi. Keďže sa nám tento pretek veľmi páčil, plánujeme sa záprahových podujatí zúčastňovať aj naďalej a pevne veríme, že naše súťažiace svorky doplní aj Barin a mladý Carewitsch.

Musím konštatovať, že caniscross alebo bikejoring/skijoring je výborným doplnkom kondičnej prípravy dostihového/coursingového chrta/psa. Vynikajúco rozvíja vytrvalosť, vitálnu kapacitu pľúc ako aj funkciu srdca. Pevne verím, že v budúcej sezóne záprahových podujatí už nebudeme jedinými chrtími štartujúcimi.

Text: Dana Macejová