AUSTRÁLSKA DOSTIHOVÁ JAR

Na južnú pologuľu a do Austrálie prichádza v týchto dňoch jar a tá je už tradične spojená s najlepšie obsadenými a dotovanými pretekmi chrtách dostihov. Austrálčania nazývajú túto časť roka Spring Racing Carnival a to platí aj pre dostihové preteky koníi (Caulfield Cup, Cox Plate, Melbourne Cup). V pretekoch chrtov sú to Group 1 preteky – National Sprint Championship, Sandown Cup, Paws of Thunder, Topgun), Group 2 – SA Coca-Cola Derby, Geelong Cup, Shootout, Canberra Cup a množstvo ďalších podujatí nižších kategňorií. Dotácie su viac než slušné – National sprint 50 000 AUD, Paws of Thunder 100 000 AUD a Topgun 125 000 AUD.

PAWS OF THUNDER 520 M

Usporiadáva ho pravidelne NCA – Národna Coursingová Asociácia v Novom Južnom Walese a koná sa vo Wentworth Parku v Sydney. Bolo nominovaných 64 najlepších greyhoundov krajiny a 16 náhradníkov. Z každého z 8 rozbehov postupovali prvý dvaja do dvoch semifinálových behov, z ktorých sa vyformovala silná osmička finalistov. V rozbehoch a  semifinále zažiaril BLACK ENFORCER, ktorý vyhral vôbec po prvý krát v Sydney, a zaknihoval najlepší čas spomedzi finalistov - 29,85s. Takisto PURE OCTANE (víťaz nedávneho Sprint šampionátu na tejto trati) ukázal rýchlost a zvíťazil v rozbehu aj v semifinále. Vo finále vylosovali box č. 5 pre BLACK ENFORCER-a a box č. 8 pre PURE OCTANE a tak bol favorit finálového behu BENNY’S TOLL v boxe č. 1, ktorý je mimochodom rekordér na tejto trati (29,71 s.).

Finále však dopadlo inak. BENNY’S TOLL síce začal dobre z boxu č. 1, avšak PURE OCTANE dokázal z boxu 8 skrižovať štartové pole a bol na čele v prvej najdôležitejšej zákrute trate. Od toho momentu bol na trati už len on. Pohodlne zvyšoval svoj náskok až do ciela a zastavil časomieru na 29,77 s. BENNY’S TOLL finišoval druhý, tretí skončil OVER FLO napriek tomu, že zmeškal štart.

PURE OCTANE (Token Prince x Elusive Rebel) má 28 kg a z 28 štartov vyhral 19-krát a 5-krát sa umiestnil. Je trénovaný top Austrálskym trénerom Darrenom McDonaldom. V kariére zarobil neuveritelných 340 000 AUD. A to ho čakal o dva tyždne neskôr TOPGUN s cenou pre víťaza 125 000 AUD. BENNY’S TOLL (Tall Security x Star County) má za sebou 48 štartov, vyhral 16-krát a 15-krát sa umiestnil. Trénerom je Don McMillan. OVER FLO (Brett Lee x Flo Jo Tears) pretekal 33-krát (15 víťazstiev a 8 umiestnení) pre trénera Owen Langley.

TOPGUN 525 M

Najlepší z najlepších sa stretli v The Meadows, okruhu na severe Melbourne. A že to bola austrálska greyhoundia smotánka dosvedčuje aj fakt, že 8 nominovaných a 2 náhradníci zarobili spolu na prémiách viac ako 1,6 milióna AUD!

TOPGUN je jedinečná súťaž, ktorá má špecifické pravidlá. Neprechádza sa žiadnym vyraďovacím sitom, greyhoundy su priamo nasedené do fináloveho behu podľa aktuálnej formy, počtu prvenstiev alebo bohatej racingovej histórie. Zásluhou takýchto pravidiel sa dostala do preteku aj Paua To Burn, jediná fena preteku, ktorá pri všetkej úctej k jej úspechom v minulosti, nemá formu a výsledky v poslednom období. Patróni súťaže dodatočne zvažovali jej štart a zrejme zvážili jej mimoriadne úspechy v roku 2004 a dostala zelenú.

Vyžrebovanie bolo nasledovné (poradie podľa boxov): TREWLY SPECIAL, PAUA TO BURN, BUDDY RICH, SUN HERO, BLACK ENFORCER, BENNY’S TOLL, OVER FLO, PURE OCTANE a rezervy HADES ROCKET a FENCELINE.

Ako jasný favorit tentokrát nastupoval PURE OCTANE v boxe č. 8 aj keď neobľubuje vonkajšiu časť štartového boxu. Avšak po tom, čo ukázal v Sydney v poslednom čase (vyhral Sprint Championship aj Paws of Thunder z boxu 8), dostal od bookmakerov najnižšíi kurz. Hovorilo sa aj tom, ze keď vyhrá 125 000 AUD za prvenstvo, mohol by sa stat v blízkej budúcnosti najlepšie zarábajúcim greyhoundom v austrálskej dostihovej histórii a prekonať RAPID JOURNEY, ktorý zarobil viac ako 500 000 AUD.

Šanca sa dávala aj BLACK ENFORCER-ovi a PAUA TO BURN, pre ktorú to bola posledná veľká sanca ukázat, že ešte nepatrí do starého železa.

Po ovorení štartoveho roštu explodoval BLACK ENFORCER a dokázal byť prvý v najdôležitejšej prvej zákrute. PURE OCTANE tentokrát nedokázal skrižovat štartové pole a dostal sa do kolízie s OVER FLO, ktorý po incidente spadol. V zadnej časti okruhu BLACK ENFORCER postupne zvyšoval náskok, v tom čase boj o druhé miesto zvádzali SUN HERO a BUDDY RICH. Do cieľovej rovinky sa vrútil BLACK ENFORCER ako jasný líder a pohodlne si udržoval konkurenciu na odstupe. Druhý finišoval veterán SUN HERO a tretí tesne BUDDY RICH. BLACK ENFORCER pretekal 34-krát a má 25 prvenstiev a 2 umiestnenia a na konte viac ako 200 000 AUD. Druhý SUN HERO 78 štartov, 31 víťazstiev a 31 umiestnení. Tretíi BUDDY RICH 56 štartov, 20 víťazstiev a 22 umiestnení. TOPGUN bol ako každý rok veľký sviatok pre milovníkov tohto krásneho športu v celej Austrálii a sledovala ho obrovská návšteva v The Meadows ako aj desaťtisíce ostatných v televízii.