MILIÓNOVÝ PRETEK

 

        V austrálskej tlači nedávno prebehla informácia o milión dolárovom preteku pre chrtov. Preteky budú v krajinách, ktoré sú “najsilnejšie” v pretekoch greyhoundov. Prvý predpoklad bol na najbližších 10 rokov  naplánovaných nasledovne: 6 pretekov v USA, 2 v Írsku, 1 vo Veľkej Británii a 1 v Austrálii resp. na Novom Zélande. V súčasnosti sa však hovorí o možnosti tzv. rotačného systému Austrália, Írsko, Anglicko a USA v ročných intervaloch.            

        Cieľom tohto veľkolepého projektu je zatraktívniť greyhound racing, pritiahnuť pozornosť čo najväčšieho množstva fanúšikov tohto športu, zvýšiť publicitu a postaviť na štart najlepších z najlepších. Vidieť víťazov austrálskeho TOPGUN-u resp. EASTER EGG-u, amerického HOLLYWOOD CLASSIC-u, írskeho DERBY či anglického DERBY, musí byť magnetom pre tisícky divákov. Prvý World Greyhound Championship je naplánovaný na apríl resp. máj 2006 v Írsku a má už reklamu v austrálskych médiách – rádiu a v tlači v Melbourne a Sydney. Publicita bude najvyššia v histórii celého chrtieho priemyslu.  Otázkou stále ostáva, kto bude financovať miliónové preteky, nakoľko príspevky sponzorov nepokryjú celú sumu. Hovorí sa o pomerne vysokých nominačných poplatkoch a množstvo majiteľov greyhoundov je proti. Zvlášť v Austrálii je veľká vlna nevôle a niektoré hlasy hovoria, že koncept bol pripravený špeciálne pre USA resp. pre Írsko. Na druhej strane, ak budú austrálske greyhoundy rýchle a kvalitné, zarobia peniaze o akých sa im ani nesnívalo. Milión dolárov je suma, ktorá je takmer 8-krát vyššia ako najlepšie sponzorovaný austrálsky pretek.

        Pretek sa s najväčšou pravdepodobnosťou neuskutoční vo Viktórii, ktorá je tradične veľmi silná v greyhound racingu, nakoľko GRV (Greyhound Racing Victoria) nemá záujem o usporiadanie miliónového preteku s odôvodnením nedostatku času na zaočkovanie cca 300 greyhoundov, ktorí by šli do kvalifikácie (do prvého preteku v Írsku ostáva cca 8 mesiacov). Ďalší dôvod bol nespokojnosť majiteľov a chovateľov (zvlášť malých a stredne veľkých), pre ktorých by bola už len účasť v kvalifikácii vysoko stratová.

        V hre teda ostáva Nový Južný Wales, do hry pripadajú okruhy v Sydney resp. Bulli.

      Muž, ktorý stojí za milión dolárovým pretekom, je Paschal Taggart, predseda Irish Greyhound Board. V nedávnom rozhovore pre National Greyhound Form sa vyjadril, že “vidí svetlo na konci tunela”. “Je takmer isté” hovorí Taggart, “že pretek bude  v USA v meste Lincoln na Rhode Islande. Ak bude Írsko prvou usporiadajúcou krajinou, pretek sa pobeží v Corku. Cork je pravdepodobne najmodernejší štadión pre chrtov na svete” dodáva.  V blízkej budúcnosti sa chystá navštíviť Austráliu a potom sa upresní, na ktorom štadióne sa bude bežať.

        Nám – fanúšikom už len ostáva dúfať, že uvidíme  najlepších z najlepších či už v  Európe, USA alebo v Austrálii.

 

Radomír, Sydney