NOVÝ ŠTANDARD ÍRSKEHO VLKODAVA PRE ROZHODCOV

 

        Írsky vlkodav môže byť opísaný ako inteligentný, odvážny a nádherný pes, nežnej velkosti. To všetko nám však nič bližšie o tomto psovi nehovorí.

 

HLAVA – Hlava má veľký význam. Bez nej stráca pes všetok výraz a naráža do vecí. Psy bez hláv by sa mali vystavovať iba medzi rozhodcami – chovateľmi írskych vlkodavov, pretože regulérny rozhodca si tento nedostatok všimne.

 

ČEĽUSŤ – PAPUĽA – To je druhé, čo by všetci vlkodavi mali mať. Mala by začať pod očami a končiť pri nose. Nemala by byť príliš oblúkovitá, lebo si psa može rozhodca pomýliť s barzojom, alebo príliš veľká, v tomto prípade by mohol vyhrať triedu nemeckých dôg. Podstata používania je strkanie do lakťov, keď sa práve pokúšate vychutnať šálku kávy.

 

ZUBY – Mali by byť biele a nemali by príliš vystupovať von ani dnu. Keď zašednú alebo zožltnú, mix piesku a Ajaxu za použitia drôtenej kefy ich hneď vyčistí. Može to sposobiť krvácanie ďasien, ale v chovateľskom štandarde írskych vlkodavov nie je nič o krvácajúcich ďasnách. Zuby írskych vlkodavov sú stvorené na prenášanie akýchkoľvek predmetov z domu von na koniec záhrady, najmä uteráky, špongie, papuče a slipy.

 

OČI – Mali by byť otvorené a mali by byť dve. Obidve by mali pozerať rovnakým smerom. Ak sa nepozerajú, trénujte psa aby ich držal zatvorené.

 

UŠI – Znovu, mali by byť dve, jedno na každej strane hlavy, ale nemali by byť také veľké aby závan vetra psa zdvihol zo zeme. Psy bez uší možu mať problém so sluchom.

 

KRK – Krk by mal byť silný, svalnatý, strednej dĺžky. Prednostne na tej strane tela, kde je hlava. Psy bez krku možu trpieť podvýživou, kvôli problému prepravy jedla z úst do oblasti žalúdka.

 

NOHY – Írsky vlkodav by mal mať štyri nohy, jednu v každom rohu. Sú celkom dlhé a musia byť dostatočne dlhé na to, aby dočiahli na zem. Je tiež žiadúce, aby boli všetky štyri nohy rovnakej dĺžky, inak sa pes pri chôdzi bude nakláňať. Na konci každej nohy je labka. Psy s labkami opačne nasmerovanými majú problém, lebo toto je veľmi zložitá chyba na korekciu.

 

TELO – Telo spája predok psa so zadkom. Psy bez tela by sa nemali vystavovať ani používať na chov. Psy s telami príliš nízko pri zemi majú tiež problém, hlavne dojčiace suky.

 

CHVOST – Všetky írske vlkodavy by mali mať chvost a mal by byť na opačnej strane ako hlava. Z tohoto dovodu by mal byť dosť dlhý aby umožnil majiteľovi spoznať rozdiel medzi hlavou a chvostom v čase kŕmenia. Taktiež by mal byť nasadený v správnej výške aby umožnil čistiť konferenčný stolík.

 

POVAHA – Írsky vlkodav nesmie byť hanblivý, mrzutý alebo uvrčaný, s výnimkou, keď prídu vymáhači poplatkov. Na kúsnutie rozhodcu, i keď bol pes posúdený ako druhý, sa pozerá pohrúžene. Kúsnutie vedúceho kruhu je celkom povolené, lebo tí sú nahraditeľní.

 

FARBA A ZNAKY – Írsky vlkodav može byť hociakej farby, ale netreba zabudnúť, že je tu mnoho rozhodcov, ktorí uprednostňujú svetlošedých alebo bledých vlkodavov. Ak máte nezvyčajnú farbu, počkajte si na rozhodcu, ktorý vyprodukuje v chove tie isté farby ako je váš pes, stane sa expertom a rozozná perfektného psa.

 

DISKVALIFIKÁCIE –Všetky umelé prostriedky používané na oklamanie rozhodcu, špeciálne umelé pysky, falošné zuby, sklenené oko, nie sú povolené, hlavne ak vypadnú pri predvádzaní.

 

CHYBY – Žiadny írsky vlkodav nemá chyby, ktoré by stáli za pozornosť.

 

Z internetu preložila Petra Tomašovičová