LIFE IS GAMBLE alebo TIPOVANIE V AUSTRÁLII

 

 

        Tipovanie v Austrálii je národným športom. Je to droga, ktorá ovládla všetky vekové skupiny obyvateľstva – teenedžerov, stredný vek, ľudí v dôchodkovom veku, ženy nevynímajúc. Tipuje sa všetko – austrálsky futbal, austrálske ragby (Rugby League), ragby (Rugby Union), futbal, kriket, konské dostihy (horse racing), závody klusákov (trotting), chrtie dostihy (greyhound racing), motorizmus, preteky na ťavách, výsledky volieb atd. Prim v tipovaní patrí konským dostihom, závodnú dráhu má každé austrálske mesto aj vo vnútrozemí. A k tipovaniu neodmysliteľne patrí aj ľadovo vychladené pivo (v jeho spotrebe sa Austrália radí na prvé miesto, dokonca predstihla aj Čechov).

        Že je tipovanie v Austrálii populárne, dokazuje aj niekoľko stranová tlačová príloha, ktorá je súčasťou všetkých denníkov v Austrálii. Vychádzaju 2 špecializované týždenníky Greyhound Recorder a National Greyhound Form.

        Preteky chrtov prebiehajú prevažne večer, efektne pri umelom osvetlení. Tí, čo sa nemôžu osobne dostaviť na dostihovú dráhu, tipujú cez TAB (Totalizator Agency Board), čo je sieť stávkových kancelárii v NSW (Uni-TAB v Queenslande, S-TAB v Južnej Austrálii, Super-TAB vo Viktórii atd.). Vo večerných hodinách štartujú chrtie dostihy každé 3 – 4 minutý na závodiskách v celej Austrálii a Tasmánii. Program je zladený tak, aby sa dostihy vzájomné neprekrývali a všetky sníma súkromná televízia SKY Channel a prenáša naživo. Ak niektorý dostih mešká, nasledujúci čaká. Je to kvôli tomu, aby  tipujúci  mohli vsádzať peniaze a videli dostih v priamom prenose.

        Tipovať môžete víťaza (winner), umiestnenie (place), poradie prvých dvoch (exacta), poradie prvých troch (trifecta), prvých štyroch (first 4) a mnoho ďalších kombinácii. Minimálny vklad je 0,50 AUD, maximálny neobmedzený a manipulačný poplatok žiadny. Austrálčania sú rodení gambleri, stávky v desaťtisícoch resp. státisícoch AUD sú bežné. Dobrým príkladom je najväčší konský dostih na južnej pologuli Melbourne Cup, ktorý prebieha v novembri. V tento deň sa život v Austrálii úplne zastaví (vo Viktórii je dokonca štátny sviatok), celý národ sleduje, kto sa stane víťazom takmer 5 miliónového preteku. V kanceláriách TAB je tlačenica už od rána, tipujú aj tí čo nemajú k tipovaniu žiadny vzťah. TAB platí agentov, ktorí vysvetľujú ľuďom ako vyplniť tiket.

        Tipovanie chrtích dostihov je tiež masovou akciou. Na najväčší chrtí dostih v Austrálii – Golden Easter Egg Cup 2005  bolo vsadené viac ako 10 mil. AUD. Víťazom sa stala Paua To Burn a pre majiteľa zarobila 130 000 AUD. Mimochodom je to momentálne najrýchlejšia fena Austrálie, na prémiách už zarobila viac ako 300 000 AUD. Golden Easter Egg Cup bol pretek aký Austrália už dlho nevidela. Paua To Burn štartovala z nevýhodného boxu č. 6 a bol to krásny súboj s Eiffellom  – ďalším super rýchlym stíhačom, s ktorým sa striedali vo vedení celý pretek. Finiš bol strhujúci a stal sa témou č. 1 v tlači aj medzi tipermi.

        Ale naspäť k tipovaniu. V kanceláriách TAB majú tipujúci k dispozícii komletný servis a prehľad o chrtoch. Posledné umiestnenia, časy, formu, rady odborníkov, charakteristiku chrtov. Tipujúci vedia, ktorý greyhound je rýchly na štarte, ktorý riskuje a ktorý ma rýchly finiš.

        Tipovanie v TAB má však aj svoje nevýhody. Najväčšou je, že dostávate “plávajúci kurz”, t.j. kancelária môže meniť kurz pred, počas a i po preteku. Ľahko sa vám teda môže stať, že ste vsadili na víťaza s kurzom 5,0 (eventuálna výhra 5 – násobok vkladu) a po preteku vám vyplatia len kurz 2,0 (2 – násobok vložených peňazí). Ak sa chcete tomuto vyhnúť, vsádzajte u bookmakerov. Tí však majú povolenie prijímať stávky len na závodiskách. Aj preto je návštevnosť na dostihoch taká vysoká. U bookmakera dostanete pevný kurz (tzv. fixed odds) a na tikete máte “zafixovanú” eventuálnu výhru. Vypláca sa hneď po vyhlásení oficiálnych výsledkov podobne ako v TAB, čo je zhruba 5 minúť po preteku.

       

        V Austrálii platí heslo: Life is gamble a tiež je pravdou aj to, že pokiaľ by nebolo tipujúcich, neexistovali by ani chrtie dostihy.

 

 

Radomír, Sydney