ŽIVOT NA CHRTEJ FARME V AUSTRÁLII

 

        Budík zvoní na austrálske pomery nezvyčajné skoro, o siedmej. Ponáhľame sa na vlak, ktorý ide z Brisbane do Gattonu. Volíme cestu vlakom radšej ako prenájom auta, keďže nás priateľ Darin uistil, že farmu nenájdeme ani s tou najpodrobnejšou mapou. Ideme 150 km na západ od Brisbane do vnútrozemia Austrálie. Počasie je teplé okolo 25 stupňov C aj keď je stred zimného obdobia. Ráz krajiny sa dramaticky mení. Moderné veľkomesto Brisbane s presklenými vysokými budovami sa stráca v diaľke a sledujeme už len riedko osídlené územie s domom na každých 300 m. Všade naokolo pasienky s množstvom koní a kráv.  Po 2,5 hodine s dvoma prestupmi na autobus sa nakoniec dostávame do Gattonu, mesta so 6000 obyvateľmi. Darin nás čaká na stanici, nasadáme do jeho terénnej Toyoty a odchádzame na greyhoundiu farmu. Ideme asi 30 min. za mesto, z asfaltovej cesty sa stáva cesta prašná. Darin vysvetľuje, že táto oblasť je strediskom chovateľov greyhoundom v Queenslande. Míňame farmy prominentných austrálskych trénerov a sme na mieste – MOONLIGHT GREYHOUND FARMS.

 

 

        Na tejto farme je momentálne asi 60 greyhoundov na ploche o veľkosti 10 ha. Pozemok patri Mattovi O`Connorovi, ktorý je tu trénerom. Matt nie je doma, je na pretekoch na Golf Coaste. Víta nás jeho žena Kim a hneď nám ukazuje niekoľko jej „miláčikov“. Sú tu greyhoundy rôzneho veku od 3-mesačných až po 9-ročné. Aktívnych racingovych greyhoundov je tu okolo 18. Všetky majú svoje miesto s tabuľkou a menom.

Funguje to zhruba tak: kúpite si šteňa greyhounda, ktoré zostáva u trénera, je vychovávané a na základe dohody s trénerom greyhound preteká, zvyčajné každý týždeň. Ak máte šťastie, na greyhounda a trénera, môže vám zarobiť pekné peniaze. Po skončení pretekárskej kariéry si ho môžete nechať doma ako home-pet, domáceho miláčika, alebo ho dať niekomu adoptovať. Ale ako hovorí Darin o racingu  a výchove, je tu vždy určité percento neistoty a je to lotéria. Títo ľudia sa však snažia eliminovať neistotu na minimum. Používajú moderné trénerské metódy, špeciálnu stravu, majú celoživotné skúsenosti s chovom. Na tejto farme majú svoje psy rôzni ľudia – komentátor z televízie, majiteľ pubu či hlásateľ z rádia.

        Darin nám ukazuje niečo z trénerského umenia, spoznávame štartový simulátor, kde sa pes učí štartovať z boxu, dlhú 300 metrovú rovinku, kde  greyhound naháňa mechanické zariadenie. Pozemok na farme je obrovský a greyhoundy majú veľký výbeh a voľnosť.

        Kim pozná každého greyhounda po mene (je iné ako ich racingové meno) a celý jeho rodokmeň. Vidieť na nej, že je greyhound-lover telom i dušou. Všetci ľudia na farme sú profesionáli a zdroj ich obživou je greyhound racing.

 

       

        Po čase nasadáme opäť do auta a mierime k Darinovi, ktorý má na farme funkciu stud-mastra (asistuje pri chove, krytí, pomáha na svet novým psom). Má sedem chovných psov a 9 fien. Postupne  nám ukazuje svoju pýchu – psov Super Burst, Aussie Country, Your Awesome, Hypoblast a zlatý klinec programu Trendy Leigh. Tento čierny greyhound je z toho istého vrhu ako najslávnejší greyhound Austrálie všetkých čias Brett Lee. Dozvedáme sa, že Trendy Leigh je momentálne na predaj a mení majiteľa. Darin ho predáva do Anglicka na chov. Cena? Maličkosť, 60 000 dolárov....

        Greyhound racing je v Austrálii tvrdý business. Všetci ľudia pracujúci na týchto farmách sú profesionáli. Rozumejú greyhoundom, majú s nimi dlhoročné skúsenosti, vytvárajú im dobré zázemie a dobré podmienky na ich chov.

 

 

        Máme z tohto výletu dobrý pocit, novými poznatkami sme nadšení, odnášame si domov množstvo fotiek, sme bohatší o krásne zážitky, budeme na to spomínať ešte veľakrát.

Večer, keď sú spomienky na Moonlight Farms ešte živé, ponáhľame sa do pubu, ideme sledovať greyhound racing z Brisbane. Musíme, lebo v preteku č.8 preteká Molly alias Emily Eva z Moonlight Farms...

 

Radomír, Sydney