Silný vietor

FCI CACIL/CCLA dostih Untersiebenbrunn, Rakúsko

26.apríl 2009, 360m, kruhový ovál, tráva

           

     Je krásny slnečný jarný deň. Fúka ale chladný vietor o sile 30km/h. Talianski chrtíci sa chúlia v skrýšach áut svojich majiteľov. Máme rozfúkané stany aj účesy. Čakáme.

Blíži sa finále. Navíjací motor sa dáva do pohybu a začína kopírovať kruhovú trať. Vybieha korisť a za ním prvý sólista. Lov! Odpočívajúce chrty sú okamžite na nohách. V ich bystrých očiach a sústredených pohľadoch sa zrkadlí radosť a vzrušenie. Silný vietor v nárazoch dosahuje až 50km/h.

     Talianski chrtíci nastupujú ako prví a otvárajú finále. O tom, že to myslia veľmi vážne, nie je pochýb. Už sa nedajú udržať na rukách. Boxy sa trasú v základoch, dupocú a z ich hrdelného kvílenia a ujúkania začína naskakovať husia koža. Sú pripravení. Boxy sa otvárajú a štartujú dostihoví šampióni z Talianska, Rakúska a Slovenska.

     Talianski chrtíci sa odrážajú od boxov priamym skokom vpred, nestrácajú ani sekundu. Chamsin chytí balans. Mreža boxu sa dvíha v momente, keď je opretá ramenom o box a doslova vypadne na trať. Jej najbližší súper Gonzales jej tesne skríži dráhu pred telom. Chamsin sa mu úskočným manévrom, o chlp a našťastie, uhne do strany. Gonzales je naozaj speedy - okamžitý a rýchly. Diretto vyráža z jednotky priamo vpred, má voľnú dráhu. Z päťky a šestky vyrážajú silný vietor Septemberwind a odhodlaný Zafiro.

     Štyria mušketieri sa spoločne zbiehajú do skupinky a neohrozene a veľmi vyrovnane cválajú do prvej zákruty. Slovenskej šampiónke ukazujú svoje chrbty. Je to postavenie nevýhodné a zúfalé.

Esmeralda Chamsin, ako jediná dáma na dráhe, v stotine pochopí, že v tejto nevýhodnej situácii viac ako nohy pomôže rozum. Stihne si všimnúť, že sa v medzere medzi tátošmi a plotom na okamih mihne návnada. Dráhu si bleskovo skracuje za ich chrbtami z vonkajšieho oblúku až smerom k plotu a šibalsky sa tesne pri plote prešmykne

do čela.

Za fotografie ďakujeme p. Huschka,

De Valverde Santo

 

    Teraz už stačí iba udržať vietor v plachtách a sústrediť sa na korisť. Hruď hojdá nízko nad zemou a mocnými zábermi sa valí do cieľa. Súperi sú rýchli ako studený jarný vietor, ale horúci púštny vietor Chamsin je ešte rýchlejšia. Korisť lapá prvá, svorka sa teší, každý chce kúsok, bude hostina...

1. červená         Chamsin Feritte Bugsy              SK  30,43s

2. modrá           Gonzales de Valverde Santo       A    31,20s

3. biela              Vertragus Septemberwind          I     31,46s

4. čierna            Vertragus Zefiro                       I     31,59s

5. žltá               Diretto de Valverde Santo          A    32,51s

 

IT GREY BUTTERFLY, Ingrid Tomová, it@itgrey.com